CFR – Poli 1-0

Etapa a 21-a din Liga 1 Betano / 9 decembrie, ora 20,00 / stadionul ”Constantin Rădulescu” (Cluj). Victorie pentru CFR.

Relatarea partidei, în format live text

Repriza a doua.

Minutul 90+3: Arlauskis, respectiv Artean primesc cartonaș galben.

Minutul 90+3: Melinte șutează de la 16 metri, dar mingea iese în aut de poartă.

Trei minute suplimentare.

Minutul 87: Rus intră în locul lui Djokovic.

Minutul 84: Vașvari este înlocuit cu Abraw.

Minutul 82: Poli se apropie încet de buturile clujenilor. Ciucur centrează în fața porții, dar Drăghici nu ajunge la minge.

Minutul 81: Iese Camora, intră Peteleu.

Minutul 79: Mailat intră în locul lui Păun.

Minutul 77: Haruț este avertizat pentru un fault tare asupra lui Camora.

Minutul 76: Haruț îl înlocuiește pe Bîrnoi.

Minutul 65: Curjuric intră în locul lui Doman.

Minutul 64: Omrani marchează, dar reușita este anulată pentru ofsaid.

Minutul 53: Hoban vede ”galben” după ce l-a tras de tricou pe Doman.

Minutul 53: Șeroni primește cartonaș galben, pentru un fault asupra lui Omrani.

Minutul 51: Omrani reia din 5 metri, dar mingea este reținută de Straton.

Minutul 50: Deac trimite cu capul peste transversală, de la 16 metri.

Minutul 46: Artean trage mult peste poartă, de la circa 30 de metri.

Nicio modificare în cele două formații.

Prima repriză

Pauză: CFR conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Vinicius deschide scorul: 1-0. Fundașul brazilian marchează cu capul din cinci metri, după un corner executat de Deac.

Minutul 45+1: Straton este eroul echipei noastre în prima parte! Djokovic trage de la zece metri, dar Straton respinge salutar!

Minutul 43: Drăghici primește și el avertisment pentru obstrucționarea portarului.

Minutul 35: Djokovic vede ”galben” pentru o intervenție tare asupra lui Vașvari.

Minutul 34: Păun este din nou aproape de gol, dar șutul său din 20 de metri este respins spectaculos de Straton!

Minutul 30: Straton, din nou inspirat! Portarul polist respinge șutul periculos expediat de Păun, de la circa 20 de metri.

Minutul 26: Șeroni reia slab cu capul, în brațele lui Arlauskis, centrarea venită dintr-un corner executat de Arlauskis.

Minutul 23: Deac primește avertisment pentru simulare. Clujeanul a cerut fault la o intervenție a lui Melinte.

Minutul 17: prima situație pentru Poli. Corner în favoarea ”alb-violeților”. Ciucur execută slab, iar apărarea gazdelor respinge potențialul pericol.

Minutul 16: Omrani reia cu capul din centrul careului mare, dar Straton reține fără probleme.

Minutul 12: Portarul nostru este din nou atent: Straton deturnează de sub bară în corner un șut expediat de la 25 de metri de Djokovic.

Minutul 8: Straton respinge șutul lui Camora, din circa 8 metri lateral stânga. A fost prima situație de gol din această partidă.

A început partida de la Cluj!

Poli Timișoara (antrenor: Ionuț Popa) / echipă de start:

25. Straton – 3. Crețu, 17. Melinte, 30. Șeroni, 32. Străuț – 18. Artean, 13. Vașvari – 7. Ciucur, 10. Doman, 8. Bîrnoi – 85. Drăghici. Rezerve: 33. Curileac – 15. Bocșan, 8. Croitoru, 2. Haruț, 46. Oprea, 77. Curjuric, 26. Abraw.

CFR Cluj (antrenor: Dan Petrescu) / echipă de start:

Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora, Hoban, Culio, Deac, Djokovic, Păun, Omrani. Rezerve: Vâtcă – Luchin, Peteleu, Rus, Mailat, Balde, Nouvier

Arbitri: Călin Iulian (Ştefăneşti) – Mitruţi Daniel (Craiova), Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel). Rezervă:  Miron Florin (Bucureşti).