Etapa a 5-a, Liga 1 Betano / marți, 8 august, ora 16:45

Relatarea meciului, în format live text

Repriza a doua

Final: 1-0 pentru FC Botoșani

Minutul 89: Kuku primește avertisment.

Minutul 86: o nouă șansă mare pentru Poli! Ciucur rămâne la șase metri în colțul careului mic, cu portarul advers, dar șutează pe lângă poartă.

Minutul 85: Ciucur trimite pe lângă poartă, după un șut de la 16 metri.

Minutul 82: Lorand Fulop este schimbat cu Moruțan.

Minutul 81: Croitoru trage de la 25 de metri, în brațele lui Cobrea.

Minutul 78: Ciucur a intrat pe teren, în locul lui Munteanu.

Minutul 72: a doua schimbare la Poli. Soljic intră în locul lui Artean.

Minutul 66: un nou șut al lui Mailat, din 25 de metri, peste bară.

Minutul 64: Bianconi Kohl intră în locul lui Bud.

Minutul 63: avertisment pentru Mailat, pentru fault

Minutul 60: Miron reia cu capul pe lângă poartă, din șase metri.

Minutul 58: a doua schimbare la gazde, Serediuc intră în locul lui Roman.

Minutul 58: uriașă ratare a lui Mailat! Tânărul jucător primește o pasă senzațională de la Vașvari, dar șutul său de la 10 metri de poartă, trece pe lângă bară!

Minutul 55: acțiune prelungită a lui Poli, Mailat trage peste poartă de la 18 metri.

Minutul 54: la gazde, Kuku intră în locul lui Popa.

A început partea secundă.

Rezumatul primei reprize

Pauză: 1-0 pentru FC Botoșani.

Minutul 43: Curileac respinge în corner un șut din opt metri lateral stânga, trimis de Buș.

Minutul 32: Șutează și Munteanu, de la circa 23 de metri, dar tot peste poarta gazdelor.

Minutul 29: Lorand Fulop marchează din fața careului mic, după o acțiune creată de Popa pe partea stângă a apărării poliste. FC Botoșani – Poli Timișoara 1-0.

Minutul 28: Croitoru trimite un șut de la 30 de metri, peste buturile apărate de Cobrea.

Minutul 19: Mailat șutează ”cu șiretul” de la circa 22 de metri de poartă, dar balonul trece puțin pe lângă bară.

Minutul 16: Roman execută puțin peste poartă o lovitură liberă de la 25 de metri.

În primele șapte minute, gazdele beneficiază de două cornere, rezolvate însă de apărarea polistă.

Echipa de start aleasă de Ionuț Popa: Curileac – Crețu, Melinte, Cânu, Țigănașu – Artean, Vașvari – Munteanu, Croitoru, Mailat – Bud. Pe bancă: Straton – Bocșan, Șeroni, Ciucur, Soljic, Mihalcea, Bianconi Kohl.

FC Botoșani începe cu:  Cobrea – Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat – Tincu, Cucu – Roman, Buș, Popa – Fulop. Pe bancă: Pap – Patache, Bordeianu, Plămadă, Kuku, Serediuc, Moruțan.

Arbitri: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) –  Iliescu Dragoş Mihai (Craiova), Hulubei Daniel (Vaslui). Rezervă: Colţescu Sebastian (Craiova).