Viitorul – Poli 1-1

Stadion Ovidiu / etapa a 19-a din Liga 1 Betano

Poli Timișoara a scos un punct pe teren campioanei en-titre a României. În cele de mai jos, puteți consulta relatarea în format live text a meciului.

Live text

Repriza a doua

Patru minute de prelungiri. Final de meci! Poli scoate un egal la Ovidiu.

Minutul 90+4: Cânu primește avertisment pentru fault.

Minutul 90+1: Ciucur este înlocuit cu Doman.

Minutul 84: Băluță reia puțin pe lângă poartă, cu capul, din șase metri.

Minutul 84: Intră Gavra, în locul lui Mățan.

Minutul 76: Ciucur vede avertisment pentru un fault asupra lui Lopez.

Minutul 75: La Viitorul, ies Eric și Horj, intră Drăguș și Băluță.

Minutul 72: Straton prinde balonul din fața lui Horj, după ce mingea a trecut prin fața careului mic, la capătul unui corner al gazdelor.

Minutul 68: Abraw este înlocuit cu Drăghici.

Minutul 66: GOOOOOL POLI!!!! Ciucur marchează cu un șut pe jos de la 16 metri, în dreapta portarului, după o frumoasă acțiune personală! Viitorul – Poli 1-1!

Minutul 65: Cicâldău trimite cu efect pe lângă poartă, din circa 17 metri.

Minutul 62: Cicâldău șutează puternic de la distanță, mingea trece puțin peste transversală.

Minutul 60: Haruț intră în locul lui Bîrnoi.

Minutul 57: Străuț vede cartonaș galben pentru un fault asupra lui Mățan.

Minutul 54: Straton respinge în corner de lângă Mățan, aflat cu spatele la poartă.

Minutul 54: Șut defectuos al lui Soljic, pe lângă poartă, de la 22 de metri.

Minutul 52: Abraw trage de la circa 22 de metri, dar balonul trece peste poartă.

A început partea secundă. Deocamdată, nicio modificare în cele două formații.

Prima repriză

La pauză, Viitorul – Poli 1-0, după un minut de prelungiri.

Minutul 41: Scăpăm cu fața curată… Straton parează șutul din opt metri al lui Chițu, iar Mățan trimite mult peste poarta goală, din 12 metri.

Minutul 32: Al doilea corner pentru Poli.

Minutul 31: Straton salvează senzațional! Portarul nostru respinge în bară în ultimă instanță reluarea cu capul din patru metri a lui Chițu.

Minutul 25: 1-0 pentru Viitorul. Ganea înscrie cu un șut spectaculos de la circa 25 de metri.

Minutul 23: Corner și pentru Poli, apărarea Viitorului respinge o minge centrată de Munteanu. Lovitura de colț rămâne fără rezultat.

Minutul 21: Eric șutează din 16 metri, dar Străuț deviază balonul în corner. Fundașii noștri resping mingea.

Minutul 19: Straton reține din fața lui Ganea, acesta fiind lansat excelent de Eric.

Minutul 15: 0-0, fără ocazii importante pentru gazde.

Minutul 9: Șansă mare pentru Poli! Munteanu execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Abraw reia cu capul peste poartă, din doar șase metri!

Minutul 6: Cicâldău ratează un voleu în colțul careului mic și mingea iese în aut de poartă.

A început partida!

Formațiile

Poli începe meciul în următoarea alcătuire: Straton – Străuț, Melinte, Cânu, Ciucur – Artean, Vașvari – Munteanu, Soljic, Bîrnoi – Abraw. Rezerve: Curileac – Bocșan, Haruț, Curjuric, Croitoru, Doman, Drăghici (antrenor: Ionuț Popa).

Gazdele, conduse de Gheorghe Hagi: Râmniceanu – Lopez, Horodogea, Horj, Ganea – Cicâldău, Mladen, Vână – Eric, Chițu, Mățan. Rezerve: Tordai – Ghiță, De Nooijer, Ciobanu, Drăguș, Gavra, Băluță.

Arbitri: Bîrsan Marcel (Bucureşti ) –  Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Marica Mihai Marius (Bistriţa ). Rezervă: Popa Cătălin (Piteşti)