Final, 3-0 pentru Sepsi.

Repriza a doua

Minutul 90: Avertisment pentru Tandia.

Minutul 89: Hamed este schimbat cu Dima.

Minutul 84: 3-0. Tandia execută o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea este deviată și intră în plasă, derutându-l pe Straton.

Minutul 83: Cânu vede al doilea galben și este eliminat.

Minutul 81: Fulop este înlocuit cu Rodriguez.

Minutul 80: Fulop majorează scorul cu un șut din careu: 2-0.

Minutul 79: Enescu îl înlocuiește pe Maxi Oliva.

Minutul 78: corner pentru Poli.

Minutul 73: Fulop vede și el cartonașul galben.

Minutul 71: Petrovikj primește avertisment.

Minutul 69: Maxi Oliva reia cu capul din 15 metri, dar Niczuly reține mingea.

Minutul 65: Raț centrează în careu, Drăghici șterge mingea cu capul, dar Roman nu ajunge la balon.

Minutul 62: Ciucur intră în locul lui Munteanu.

Minutul 55: De Oliveira iese la gazde, în locul lui intră Petrovikj.

Minutul 48: Munteanu trage de la 25 de metri, dar balonul trece mult pe lângă poartă.

Minutul 47: un nou corner, al șaselea pentru poliști.

A început partea secundă.

Prima repriză

Din primele vești, Denis Haruț se simte bine și a trecut peste șocul contactului din minutul 37.

Minutul 40+5: Fulop execută lovitura liberă, de la 18 metri, sub bară: 1-0 pentru Sepsi.

Minutul 45+4: cartonaș galben pentru Cânu, pentru un fault la 18 metri.

Minutul 45+2: ratare și pentru gazde, în contul lui Hamed.

Minutul 45+1: contraatac polist, Roman trage de la 17 metri, dar Niczuly respinge.

S-au dictat cinci minute de prelungiri.

Minutul 44: al cincilea corner pentru noi.

Minutul 41: Haruț este înlocuit cu Bîrnoi.

Minutul 40: Kuku este eliminat pentru duelul care a dus la accidentarea lui Haruț.

Minutul 40: Haruț, care dă semne că și-a revenit, este transportat la spital.

Minutul 37: Ciocnire gravă între Haruț și  Kuku. Jucătorul nostru este întins la pământ, a intrat ambulanța pe teren.

Minutul 31: Șeroni scoate de pe linia porții o minge expediată cu capul de Hamed, după o învălmășeală în careul nostru.

Minutul 26: a patra lovitură de colț pentru poliști. Raț execută în fața careului mic, dar Drăghici, de la 8 metri, reia cu capul pe lângă poartă.

Minutul 24: 3-0 la cornere pentru Poli. Execută Raț, gazdele resping în aut.

Minutul 23: al doilea corner pentru echipa noastră. Bate Munteanu, apărarea gazdelor respinge, iar șutul lui Raț de la 25 de metri este prins de Niczuly.

Minutul 18: primul corner, pentru Poli. Raț bate în careul mic, dar Niczuly reține.

15maisepsipoli3

Minutul 17: Vașvari trimite pe lângă poartă, de la 18 metri, după o acțiune creată de Maxi Oliva.

Minutul 8: Ghinga reia cu capul  din colțul careului mic, pe lângă poartă, după ce Fulop a centrat dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă.

Minutul 5: O nouă lovitură liberă bătută de Munteanu, tot din acea zonă, dar Niczuly reține fără probleme.

15maisepsipoli2

Minutul 4: Munteanu execută o lovitură liberă de pe partea stângă, dar Roman este în poziție de ofsaid.

15maisepsipoli1

A început meciul!

Partida a fost precedată de un moment de reculegere, în memoria marelui crainic sportiv Cristian Țopescu, plecat astăzi dintre noi. Odihnească-se în pace!

Echipa de start Poli: Straton – Străuț, Cânu, Șeroni, Raț – Haruț, Vașvari – Munteanu, Roman, Maxi Oliva – Drăghici. Pe bancă: Smaranda – Oprea, Enescu, Bîrnoi, Velcotă, Zaluschi, Ciucur.

Echipa de start Sepsi: Niczuly – Dalmau, Viera, Ursu, Sato – Ghinga, Fülöp – Oliveira, Tandia, Hamed-Kuku

Arbitri: Bîrsan Marcel (Bucureşti) – Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti),  Mitruţi Daniel (Craiova). Rezervă: Andrei Florin (Târgu Mureş).