Poli- Linz 2-0 / Poli – Sopron 1-1

Astăzi, Poli Timișoara a susținut două jocuri în cadrul unui triunghiular programat la Belek: cu LASK Linz (locul 3, Liga a doua din Austria), de la ora 17,00, respectiv Sopron VSE (locul 11, divizia secundă maghiară). În cele de mai jos, aveți relatările partidelor, în format live text!

POLI – SOPRON 1-1 (FINAL)

25ianpolisopronbun

Formația lui Poli din meciul cu Sopron: Smaranda – Belu, Scutaru (cpt.), Bocșan, D. Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuț, Ov. Popescu, Javi Hernandez – Rajcomar.

Minutul 4, maghiarii deschid scorul cu un șut din fața porții. Un mijlocaș de la Sopron a profitat de o nesincronizare între Belu și Bocșan și a centrat în fața careului, de unde atacantul ungar a înscris pentru 1-0.

Minutul 6, portarul maghiar respinge greu șutul puternic expediat din lovitură liberă de Javi Hernandez.

Minutul 7, Javi Hernandez e din nou aproape de gol, dar trimite din lovitură liberă de la 22 de metri, puțin pe lângă buturile maghiarilor.

Minutul 23, Sorescu intră în locul lui Belu.

Minutul 25: Rajcomar trimite în bară după o acțiune purtată pe partea stângă!

Minutul 27: 1-1! Melinte egalează cu un șut trimis de la 20 de metri în vinclu!

Minutul 30: Poli, aproape de a prelua conducerea. Portarul ungar a respins in extremis un șut expediat dintr-o lovitură liberă de la 17 metri de către Ovidiu Popescu.

Minutul 36: Fridrich îl înlocuiește pe Javi Hernandez.

Poli – LASK Linz  2-0 (FINAL)

Poli va începe meciul în următoarea alcătuire : Smaranda – Belu, Scutaru (cpt.), Cânu, D. Popescu – Llorente, Melinte- Bărbuț, Ov. Popescu, Javi Hernandez – Zicu. Rezerve: Rusu, Bocșan, Fridrich, Sorescu, Doman, Rajcomar

Minutul 24, portarul austriecilor respinge greu un șut puternic expediat de Melinte din afara careului

Minutul 30, 0-0, jocul este în nota de dominare a echipei noastre

Minutul 35, 1-0 pentru Poli! Llorente a marcat cu un șut de la 18 metri! Spaniolul a primit o pasă de la Ovidiu Popescu, l-a driblat pe un adversar şi a trimis în plasă cu piciorul drept, de la 18 metri.

Minutul 37, Melinte trage peste poartă, dintr-o lovitură liberă executată de la aproximativ 25 de metri

Minutul 45, Dan Popescu blochează un șut periculos expediat de Campos

Minutul 45, 2-0 pentru Poli! Punctează din nou Llorente, după o acțiune personală și după ce a driblat doi adversari!