Etapa a 36-a din Liga 2, 20 mai, ora 18:00, stadionul ”Ilie Oană” (Ploiești).

Final de meci, Poli pierde la limită cu 0-1.

Minutul 90+1: Chemin trage peste poartă de la circa 30 de metri.

Trei minute de prelungiri.

Minutul 89: Paramatti reia din zece metri în brațele portarului, după o minge aruncată în careu de Chemin, la o lovitură liberă.

Minutul 87: Daminescu intră în locul lui Oprea.

Minutul 83: La gazde, iese Moldoveanu și intră Țigănașu.

Minutul 78: Iese Buzan, intră Stere.

Minutul 77: Ploieșteanul Arnăutu primește și el ”galben”.

Minutul 76: Lovitură liberă de la 18 metri bătută mult peste poartă de Olteanu.

Minutul 72 La gazde, iese Rusu și intră Enache.

Minutul 70: Ploieșteanul Chindriș este avertizat pentru un fault din spate asupra lui Bădăuță.

Minutul 68: Arnăutu deschide scorul cu un șut din 12 metri lateral dreapta . 1-0 pentru Petrolul.

Minutul 67: Paramatti primește avertisment pentru un fault din spate, la mijlocul terenului.

Minutul 63: Golda intră în locul lui Sidorenco.

Minutul 61: contraatac iute al lui Poli, Sidorenco pătrunde în careu, dar mingea iese în aut de poartă.

Minutul 60: Rusu șutează de la 17 metri, dar mingea este deviată de Paramatti peste poartă.

Minutul 54: Reluare cu capul a lui Rusu, din 14 metri, dar mingea trece pe lângă buturile noastre.

Minutul 46: Șansă mare pentru Rusu, cel care reia pe lângă bară, din colțul careului mic.

A început partea a doua a meciului de la Ploiești.

Pauză: 0-0.

S-au dictat două minute de prelungiri.

Minutul 45: Moldovan prinde cu siguranță mingea după un șut tras de la 20 de metri de Pușcaș.

Minutul 43: acțiune personală a lui Țicu, șutul acestuia, expediat de la 17 metri, trece puțin peste transversală.

Minutul 33: Șut al lui Bădăuță de la circa 22 de metri este deturnat greu de portarul Lungu.

Minutul 31: Avertisment și pentru Țîgîrlaș, pentru un fault tare la Moldoveanu.

Minutul 24: Avertisment pentru Codrea, pentru întârzierea reluării jocului de către adversari.

Minutul 15: primul corner pentru gazde, apărarea noastră respinge mingea.

Minutul 15: Petrolul – Poli 0-0.

Minutul 10: apărarea lui Poli ezită și pierde mingea. Arnăutu recuperează balonul și trage de la 12 metri, dar Moldovan respinge în lateral.

Au trecut cinci minute, încă nu s-au consemnat ocazii.

A început partida!

Echipa de start Poli Timișoara: Moldovan – Țîgîrlaș, Paramatti, Uyi, Olteanu – Codrea, Oprea, Chemin – Sidorenco, Bădăuță, Buzan.

Rezerve: Began – Ghidurea, Daminescu, Stere, Golda.

Echipa de start Petrolul Ploiești:  Lungu – Borţa, Ghinga,  Puşcaş, Ţicu – N. Popescu,  Chindriş, Bucşa, Moldoveanu – Rusu, Arnăutu. Rezerve: Bolboaşă – Stoica, Malakyan,  Bratu,  Olaru, Enache, Ţigănaşu

Arbitri: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), Truţă Marian (Băbeni), Mihăilă Alexandru (Râmnicu Vâlcea).