Poli scoate un punct prețios: Universitatea Craiova – Poli Timișoara 1-1

Relatarea meciului, în format live text.

Repriza a doua

Minutul 90+4: Avertisment și pentru Băluță.

Minutul 90: Șeroni intră în locul lui Popovici.

Minutul 90: Străuț este și el avertizat pentru un fault la Mitriță.

Minutul 88: Straton respinge spectaculos șutul expediat de la 16 metri de către Burlacu.

Minutul 84: Avertisment pentru Maxi Oliva.

Minutul 82: Ciucur trage de la 25 de metri, însă mult pe lângă poartă.

Minutul 81: Mitriță execută din 22 de metri o lovitură liberă, puțin pe lângă bară.

Minutul 79: Mitriță bate o lovitură liberă, din stânga, în bară.

Minutul 75: Băluță reia puțin pe lângă poartă, cu capul, din șase metri.

Minutul 65: a doua modificare și la gazde. Gustavo este schimbat cu Burlacu.

Minutul 62: A doua schimbare la Poli. Croitoru îl înlocuiește pe Drăghici.

Minutul 60: Ciucur trage din 14 metri, puțin pe lângă bară, după o fază bine lucrată de Maxi Oliva.

Minutul 57: 1-1! Dimitrov egalează cu un șut spectaculos de la 25 de metri.

Minutul 54: Băluță trage peste poartă, din opt metri.

Minutul 52: Bic trage puternic din fața careului mare, dar Straton are din nou o intervenție sigură.

GOOOOOOL POLI!!!! 1-0! Enescu marchează cu un șut cu efect, cu piciorul stâng, din 20 de metri! (minutul 51)

A început partea secundă a meciului de la Craiova.

Schimbări: la Poli, Haruț a intrat în locul lui Velcotă / La craioveni, Tiago a intrat în locul lui Kelic

Prima repriză

A început partida! Hai, Poli!

Final de primă repriză, este 0-0.

Trei minute de prelungire.

Minutul 43: Vașvari protestează și vede și el ”galben”.

Minutul 42: Bancu este avertizat pentru un atac tare asupra lui Vașvari.

Minutul 40: Contraatac al Universității, încheiat cu un șut al lui Briceag, peste poartă, din 16 metri.

Minutul 36: Straton, omul meciului până acum! Mitriță trage cu pământul de la 25 de metri, iar portarul polist a deviat mingea în corner.

Minutul 29: Straton respinge de sub bară reluarea lui Bancu, din colțul careului mic.

Minutul 28:  Straton, din nou la post! Portarul nostru respinge șutul din opt metri, expediat puternic de Dimitrov. Apoi, Straton reține ușor mingea din 15 metri, trasă lobat de Bancu.

Minutul 27: Melinte respinge mingea din fața porții, la o fază la care Băluță a pătruns din nou în careu.

Minutul 25: Mitriță scapă în careu, șutează din 10 metri, dar Straton respinge!

Minutul 20: două cornere succesive pentru Universitatea Craiova, fără rezultat.

Minutul 18: Zlatinski trage de la 25 de metri, mult pe lângă buturile lui Straton.

Minutul 16: Dimitrov primește cartonaș galben pentru o intrare tare la Maxi Oliva.

Minutul 15: Melinte execută o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea însă a fost prinsă fără probleme de Mitrovic.

Minutul 11: Straton reține un șut de la circa 25 de metri, expediat de Gustavo. A fost primul șut pe spațiul porții din această partidă.

Echipa de start trimisă în teren de Leo Grozavu: Straton – Străuț, Melinte, Artean, Maxi Oliva – Vașvari, Enescu – Ciucur, Velcotă, Popovici – Drăghici. Rezerve: Curileac – Haruț, Șeroni, Carabela, Bîrnoi, Croitoru, Ciaccheri.

Universitatea Craiova (antrenor, Devis Mangia): Mitrovic – Popa, Kelic, Briceag – Dimitrov, Bic, Zlatinski, Bancu – Gustavo, Băluță, Mitriță. Rezerve: Calancea – Almeida Ferreira, Burlacu, Screciu, Martic, Glavina, Bărbuț.

28059428_994711180681313_4846617579048046604_n

Arbitri: George Rădulescu (București) – Iulian Radu (București), Iulius-Radu Timar (Marghita). Arbitru de rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara).