Astra – Poli 3-0

Poli a pierdut cu 0-3 în runda a 3-a a Ligii 1 Betano, pe terenul celor de la Astra Giurgiu. În cele de mai jos, relatarea meciului în format live text.

Live text

Start de meci! Poli a avut lovitura de începere.

Minutul 2, Straton deturnează în corner un șut din careul mare, expediat de Marquinhos. În minutul 7, tot Straton respinge o reluare periculoasă a lui Ioniță.

Minutul 14, Bud reia puțin pe lângă poartă cu capul, după centrarea lui Țigănașu.

Minutul 21: Astra deschide scorul. Polczak punctează cu capul de la 14 metri, după ce a primit mingea dintr-o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă.

Minutul 23: 2-0 pentru gazde. Punctează Ioniță cu un șut din centrul careului.

Minutul 26: contraatac iute al echipei noastre, încheiat de Bud un șut în brațele portarului, din colțul careului mare.

Minutul 31: ghinion pentru Poli! Cânu reia cu capul în transversală, din colțul careului mic, după o centrare din lovitura liberă executată de Țigănașu.

Minutul 37: cartonaș galben pentru Bud.

Minutul 39: Ciucur scapă pe partea dreaptă, dar șutul său de la 16 metri trece peste buturile lui Ivanov.

Minutul 43: cartonaș galben pentru Mrzljak.

Minutul 45: o nouă șansă pentru Poli! Bîrnoi reia în brațele lui Iliev, din 14 metri lateral stânga!

Repriza a doua

Minutul 46: la pauză, Mailat intră în locul lui Bîrnoi.

Minutul 48: portarul gazdelor îl blochează pe Bud, în colțul careului mic, după o excelentă pasă a lui Mailat.

Minutul 53: 3-0 pentru Astra. După ce Straton intervine la două șuturi periculoase ale lui Le Tallec, gazdele punctează. Balaure marchează din patru metri, după ce Straton respinge șutul expediat de același Le Tallec.

Minutul 55: Bud reia din voleu de la 16 metri, dar Iliev este din nou la post.

Minutul 56: la Astra, Pițian îl înlocuiește pe Bejan.

Minutul 59: Bianconi Kohl intră în locul lui Vașvari.

Minutul 60: Moise intră în locul lui Mrzljak.

Minutul 67: șut tare al lui Soljic din 17 metri, puțin pe lângă poartă.

Minutul 67: Doman intră în locul lui Ciucur.

Minutul 70: Pițian respinge din fața porții un șut expediat de Doman din zece metri.

Minutul 75: Stan este înlocuit de Nicoară.

Minutul 80: Bianconi primește avertisment pentru proteste.

Minutul 86; Bud marchează, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Minutul 90+1: Avertisment pentru Melinte.

Poli Timișoara începe meciul în următoarea alcătuire:

25. Straton – 3. Crețu, 17. Melinte, 23. Cânu, 20. Țigănașu – 18. Artean, 16. Soljic – 7. Ciucur, 13. Vașvari, 5. Bîrnoi – 26. Bud.

Rezerve: 33. Curileac – 30. Șeroni, 12. Mailat, 8. Croitoru, 10. Doman, 27. Mihalcea, 9. Bianconi Kohl.

Astra Giurgiu: 23. Iliev – 7. Belu, 6. Bejan, 25. Polczak, 77. Stan – 24. Mrzljak, 8. Poljak – 10. Ioniță, 4. Vinicius, 96. Balaure – 9. Le Tallec.

Rezerve: 1. Lazăr – 11. Gheorghe, 17. Nicoară, 92. Chipirliu, 30. Dandea, 95. Moise, 71. Pițian.

Arbitri: Marius Avram (București) – Andrei Constantinescu (București), Vlad Bârleanu (București). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș).

TV: Dolcesport, Digisport, LookTv.