Semifinale Cupa României (tur): Astra – Poli 4-1

Semifinalele Cupei României (tur) / 25 aprilie, ora 20,00

Stadion ”Marin Anastasovici”, Giurgiu

A început partea secundă!

Nicio modificare în echipa noastră. La gazde, Nicoară intră în locul lui Lovin.

Penalty acordat greșit de arbitru după ce Budescu cade după un duel cu Bocșan. Minutul 52: Budescu transformă penalty-ul. Este Astra – Poli 3-1.

Minutul 55: Săpunaru primește cartonaș galben.

Minutul 57: Drăghici intră în locul lui Novak.

Minutul 64: Morais este și el avertizat.

Minutul 70: Pedro Henrique intră pe teren în locul lui Mailat.

Minutul 74: Teixeira îl înlocuiește pe Florea, la gazde.

Minutul 76: Ioniță înscrie cu un lob din careul mare. Este 4-1 pentru Astra.

Minutul 77: Dandea intră în locul lui Niculae.

Minutul 79: Croitoru este înlocuit cu Bîrnoi.

Final: 4-1 pentru Astra.

Relatarea primei reprize

A început partida de la Giurgiu!

Minutul 5: Budescu deschide scorul din penalty. Arbitrul a considerat că Soljic l-a faultat pe Budescu în careu. Astra-Poli 1-0. Soljic a primit cartonaș galben.

Minutul 9: GOOOOOOL: Astra – Poli 1-1! Popovici egalează cu un șut din șase metri, după ce a primit o pasă excelentă de la Mailat, scăpat singur pe partea dreaptă!

Minutul 29: giurgiuveanul Lovin primește cartonaș galben.

Minutul 35: Croitoru vede și el cartonașul galben.

Minutul 36: 2-1 pentru Astra. Săpunaru marchează cu capul din șase metri, după o lovitură liberă executată de Budescu.

Minutul 45: ”Galben” și pentru Niculae.

Echipa de start Poli: Curileac – Străuț, Bocșan, Scutaru, Neagu – Artean, Soljic, Novak – Mailat, Popovici, Croitoru. Pe bancă: Smaranda – Haruț, Cânu, Ignea, Bârnoi, Drăghici,  Pedro Henrique.

Echipa de start Astra: Iliev – Oros, Săpunaru, Fabricio – Al. Ioniță, Seto, Lovin, J. Morais – Budescu, Teixeira – D. Niculae

Arbitri: Comănescu Adrian (Râmnicu Vâlcea) – Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), Popescu Adrian (Craiova). Rezervă: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti).

Observatori: Ciubotariu Liviu (Galaţi) și  Grigore Felix (Bucureşti).