Voluntari – Poli 1-0

Etapa a 11-a, Liga 1 Betano

Stadion ”Ilie Oană” – Ploiești / marți, 19 septembrie, ora 18,30

Final de meci. FC Voluntari câștigă cu 1-0. Poli pierde după cinci meciuri fără înfrângere.

Repriza a doua:

Minutul 90+2: Tudorie marchează din careul mic, după o neînțelegere a fundașilor noștri, în careul mic. 1-0 pentru Voluntari.

Minutul 90+1: Pîrcălabu trage spre poartă, dar mingea este deviată în corner. Munteanu iese, fiind schimbat cu Șeroni.

Minutul 87: Vașvari bate lovitura liberă de la 17 metri, dar mingea trece peste transversală.

Minutul 86: Achim vede al doilea avertisment și este eliminat, după un fault comis asupra lui Doman, la 17 metri.

Minutul 82: Pîrcălabu, în locul lui Popadiuc.

Minutul 77: Doman îl înlocuiește pe Curjuric.

Minutul 71: Mailat intră în locul lui Bîrnoi.

Minutul 71: Artean trimite puțin pe lângă poartă din 17 metri!

Minutul 70: Cernat este schimbat cu Marinescu.

Minutul 68: Curjuric primește ”galben”, pentru un fault asupra lui Achim.

Minutul 67: Tudorie reia cu capul pe lângă bară, din centrul careului nostru.

Minutul 64: Modificare la gazde. Căpățână este schimbat cu Deac.

Minutul 61: Avertisment pentru Vașvari, după un fault la Cernat.

Minutul 57: Contraatac iute al amfitrionilor, Popadiuc pătrunde singur în careul de 16 metri, dar trimite peste poarta apărată de Curileac.

Minutul 54: Avertisment și pentru Popadiuc.

Minutul 54: Șut al lui Vașvari de la 18 metri, însă balonul trece mult pe lângă poartă.

Minutul 48: Achim este avertizat cu cartonaș galben, după o intrare tare asupra lui Bîrnoi.

A început partea secundă.  Deocamdată, nu s-au consemnat modificări în cadrul celor două formații.

Pauză: S-a încheiat prima parte, destul de antrenantă, deși nu s-a marcat. Cele două echipe și-au împărțit situațiile de gol.

Prima repriză

Minutul 43: O nouă șansă pentru gazde. Popadiuc trimite de la 22 de metri, dar balonul este deviat de Melinte în corner.

Minutul 42: Curileac intervine excelent la șutul din opt metri, expediat de Popadiuc.

Minutul 41: Curjuric trimite de la 22 de metri pe lângă buturi.

Minutul 33: o nouă oportunitate pentru Poli! Soljic reia din 14 metri lateral stânga, Popescu respinge din fața porții, iar Artean reia slab în afara cadrului porții

Minutul 29: șut-centrare al lui Munteanu, dar balonul trece peste transversală.

Minutul 26: Vașvari trimite de la 30 de metri, însă portarul gazdelor prinde balonul fără emoții.

Minutul 17: acțiune cursivă a lui Poli, Ciucur pătrunde în careul mare pe partea dreaptă, dar șutează defectuos mult în afara cadrului porții.

Minutul 12: fundașii ilfoveni resping un șut puternic expediat de Melinte, din 17 metri.

Minutul 9: Curileac respinge un șut periculos expediat din lateral stânga de Cernat.

Minutul 4: șansă mare pentru Poli! Vașvari l-a găsit pe Bîrnoi cu o pasă în spatele stoperilor, dar Bîrnoi, singur cu portarul, a reluat slab, în brațele portarului advers.

Minutul 3: șut pe lângă poartă, expediat de Soljic de la circa 25 de metri.

A început partida. S-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor furtunii din 17 septembrie…

Echipa de start: Curileac – Ciucur, Melinte, Cânu (cpt.), Țigănașu – Artean, Vașvari- Munteanu, Soljic, Bîrnoi – Curjuric. Rezerve: Straton – Șeroni, Bocșan, Oprea, Doman, Mailat.

Gazdele încep în alcătuirea: Balauru – Filipov, Achim, Popescu, Acsinte – Răuță, Novac – Căpățână, Cernat, Popadiuc – Tudorie. Rezerve: Petrariu – Balaur, Cazan, Pîrcălabu, Marinescu, Deac, Trandafirescu.

Arbitri: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) – Marinescu Vasile (Bucureşti), Danşa Ciprian Florin (Satu Mare). Rezervă: Bîrsan Marcel (Bucureşti). Observator: Ciubotariu Liviu (Galaţi).

Absenți la Poli:  Drăghici (accidentați), Crețu (suspendat).