Înfrângere în primul meci din Antalya: Botev Plovdiv – Poli Timișoara 4-1

În cele de mai jos, aveți relatarea în format live text a partidei de sâmbătă, 23 ianuarie.

REPRIZA II

Partea a doua va începe cu avantajul în dreptul bulgarilor, 1-0.

La Poli, Bocșan a luat locul lui Melinte.

În minutul 46, Vasev majorează avantajul lui Botev, cu un șut deviat de la 20 de metri: 2-0.

Minutul 52, Kolev înscrie pentru 3-0 după ce interceptează o pasă trimisă înapoi încet de Popescu către Smaranda.
Minutul 58, Llorente trece pe lângă gol, mingea trasă de el din lovitură liberă trecând puțin peste poartă.

Minutul 59, Doman intră în locul lui Zicu.

Minutul 61, Botev conduce cu 4-0 după golul marcat de Kamberov.

Minutul 61, Fridrich intră în locul lui Dan Popescu.

Minutul 67: Rajcomar este înlocuit cu Sorescu.

Minutul 69: Avertisment pentru Belu.

Minutul 79, Poli reduce din handicap prin Bocșan (foto).

Final: 4-1 pentru Botev

REPRIZA I

A început meciul. Din efectivul nostru absentează Goga și Elek, indisponibili.

Start dominat de Poli, echipa noastră având un corner în minutul 5, rămas fără rezultat. ”Alb-violeții” sunt la cârma jocului.

Minutul 10, Smaranda intervine atent la o acțiune creată de Marin.

Minutul 11, portarul bulgar reține un șut expediat de Hernandez.

Minutul 15, Botev deschide scorul. Rahavi Kifoueti înscrie după o acțiune personală.

Minutul 22, portarul bulgar intervine la un șut periculos al lui Hernandez, respingând  în corner din plonjon

Minutul 34, apărarea bulgară respinge greu balonul după o lovitură liberă.

Pauză: este 1-0 pentru Botev.

ECHIPA DE START: Smaranda – Belu, Scutaru, Cânu, Dan Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuț, Zicu, Javi Hernandez – Rajcomar. Rezerve:  Rusu, Bocșan, Fridrich, Doman, Sorescu.

Poliștii vor susține mâine, 23 ianuarie, primul joc de verificare din cantonamentul de la Lara (Turcia).  Meciul va începe la ora 18,00, ora României, adversară fiind ocupanta locului 8 din prima ligă bulgară, echipa Botev Plovdiv.

Botev este una dintre echipele de tradiție din Bulgaria, fiind înființată în 2012. ”Galben-negrii” au câștigat de două ori campionatul (1929 și 1967), respectiv de două ori Cupa națională (1962 și 1981). În ultimele două sezoane, Botev a evoluat în Europa League, în 2014 ajungând în al treilea tur preliminar, acolo unde a fost eliminată de VfB Stuttgart.

Ca un fapt interesant, la Botev au jucat foști și actuali poliști precum Srgian Luchin, Alexandru Curtean și Georgi Sarmov.