FINAL: Poli Iași – Poli Timișoara 1-1

Repriza a doua

Final de meci! Poli scoate un punct la Iași, cu un gol marcat în ultimul minut de prelungiri!

Minutul 90+5: 1-1! Șeroni egalează cu un șut din careul mic, după o centrare perfectă a lui Țigănașu!

Minutul 90+4: Cartonaș galben pentru Cioinac.

Minutul 90+3: Șeroni primește avertisment.

Minutul 90+1: Tiago punctează cu un șut din afara careului. Mingea a fost deviată de Santos, care se afla într-o poziție suspectă de ofsaid. Golul este anulat.

Se dictează șase minute de prelungiri.

Minutul 89: Țigănașu trage de la 20 de metri, puțin peste poartă.

Minutul 88: Chelaru primește avertisment.

Minutul 84: Avertisment și pentru Munteanu.

Minutul 82: Doman este avertizat pentru o presupusă simulare.

Minutul 78: Doman intră în locul lui Curjuric.

Minutul 78: Mendes este înlocuit cu Cisse.

Minutul 70: Mailat primește ”galben” după o intrare întârziată.

Minutul 67: combinație frumoasă între Țigănașu și Șeroni, dar ultimul reia pe lângă poartă, din colțul careului mic.

Minutul 62: La ieșeni, Ștefănescu intră în locul lui Cristea.

Minutul 61: Mailat scapă singur la 16 metri, dar șutul său este respins de Kelava!

Minutul 60: Munteanu scapă pe zonă centrală în careu, dar mingea sare și Kelava respinge.

Minutul 59: Curjuric trimite de la 30 de metri, pe lângă poartă.

Minutul 55: Primește avertisment și Qaka.

Minutul 51: Bîrnoi este accidentat după o lovitură primită în față de Tiago. Jucătorul nostru este înlocuit cu Mailat.

A început partea secundă. La gazde, Bădic a intrat la pauză în locul lui Sin.

Prima repriză

Minutul 45+3: Țigănașu execută bine o lovitură liberă, dar mingea trece prin fața porții ieșene.

Minutul 45: Kizito deschide scorul, reluând cu capul din șase metri, după un corner bine executat de Cristea. 1-0 pentru gazde.

Minutul 41: Șeroni reia cu capul pe lângă poartă, din 11 metri, după o centrare a lui Munteanu. Șansă mare pentru echipa noastră!

Minutul 37: ”Galben” și pentru Frăsinescu.

Minutul 35: Cristea reia periculos cu capul din careul mare, dar Curileac prinde spectaculos balonul.

Minutul 33: Reluare cu capul din opt metri a lui Artean, dar Kelava reține mingea.

Minutul 30: Chelaru șutează de la peste 25 de metri, dar mingea trece peste transversală.

Minutul 28: Cânu, accidentat, este schimbat cu Bocșan.

Minutul 15: Cartonaș galben pentru Vașvari, încasat în urma unui fault comis la mijlocul terenului.

Minutul 9: Munteanu expediază primul șut polist, de pe partea dreaptă, dar portarul gazdelor prinde mingea.

Minutul 2: Curileac este la post după o acțiune periculoasă a lui Cristea.

A început partida de la Iași.

Poli începe meciul în următoarea formulă: Curileac – Ciucur, Melinte, Cânu, Țigănașu – Artean, Vașvari,  Munteanu, Șeroni, Curjuric, Bîrnoi. Rezerve: Straton – Podină, Bocșan, Soljic, Doman, Oprea, Mailat.

Ieșenii au următorul 11: Kelava – Tiago, Frăsinescu, Cioinac, Sin, Qaka, Chelaru, Jo, Kizito, Pedro, Cristea.

Rezerve:  Koșelev – Bosoi, Bădic, Moisi, Panțîru, Ștefănescu, Cisse.

Arbitri: Tudor Alexandru (Bucureşti) – Bârjac Gabriel (Zalău), Velicu Bogdan (Bucureşti). Rezervă: Marcu Florin Mihai (Oradea).